Zagreb uvodi velike promjene: 'Svi koji to poštuju ispadaju glupani. Stajemo tome na kraj!'
Očekivalo se da će gradonačelnik predstaviti nova prometna rješenja za jednu od prometnih žila kucavica u Zagrebu
Uoči konferencije za novinare zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića stigla je dojava o bombi u zgradi Gradskog poglavarstva.
Zbog dojave konferencija je kasnila oko 15 minuta. Na početku obraćanja Tomašević je rekao kako je riječ o već 17. lažnoj dojavi o bombi u posljednjih šest mjeseci.
"U zadnjih šest mjeseci ovo je 17. dojava o bombi, sve su bile lažne. Nadam se da će policija pronaći počinitelja koji to sada radi serijski", rekao je.
Nakon toga predstavio je niz mjera kojima Grad planira ubrzati i učiniti pouzdanijim javni prijevoz.
Kazao je da istraživanje provedeno na reprezentativnom uzorku pokazuje velik potencijal za povećanje broja putnika u javnom prijevozu. Grad kupuje nove tramvaje kako bi modernizirao vozni park i povećao broj vozila u prometu.
"Kupili smo 40 kraćih tramvaja, a njih 25 već je stiglo. Kupovali smo i rabljene tramvaje kako bismo povećali broj polazaka i učinili vozni red gušćim", rekao je.
Dodao je kako je u tijeku javna nabava za još 20 dužih tramvaja vrijednih 170 milijuna eura.
Kupuju se dodatni tramvaji
"Vjerujem da ni 60 novih tramvaja neće biti dovoljno, zbog čega već govorimo o nabavi dodatnih 20. Dosad je velik dio investicija financiran europskim sredstvima u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture, dok ovih 20 planiramo financirati iz gradskog proračuna."
Najavio je i strožu zaštitu žutih traka te nastavak razvoja Centra za upravljanje prometom.
"Već smo gotovo na 200 semaforiziranih raskrižja povezanih u sustav, a do 2028. planiramo modernizirati svih 487 semaforiziranih raskrižja u Zagrebu. Sustav omogućuje da tramvaj automatski dobije zeleno svjetlo kada dođe na raskrižje, što je u mnogim europskim gradovima standard."
Istaknuo je kako će jedan od najvećih zahvata biti izveden na Savskoj cesti.
"Na dionici od Veslačke do Frankopanske ulice, dugoj 2,5 kilometra, fizički ćemo zaštititi žutu traku. Savskom prolazi osam od ukupno 15 tramvajskih linija pa će upravo taj projekt donijeti najveće koristi", rekao je i podsjetio je da žuta traka na Savskoj postoji već 45 godina, ali da se pravila sve češće krše.
"Prema studiji Fakulteta prometnih znanosti, tijekom jutarnje špice na pojedinim dionicama Savske čak 50 posto vozača nepropisno ulazi u tramvajski koridor", rekao je.
Dodao je da su kazne za takve prekršaje male, oko 30 eura, a da policija rijetko uhvati takve vozače.
"Kazna je oko 30 eura i to samo ako vas policija uhvati. Očekujem da će se kazne povećati, ali ni to neće biti dovoljno. Zato ćemo duž cijele Savske, s obje strane, postaviti fizičke barijere koje će vozače odvraćati od ulaska u tramvajski koridor."
Prema procjenama Grada, zbog nepropisnog korištenja žutih traka vrijeme putovanja tramvajem na pojedinim dionicama produljuje se i do 50 posto.
"Ovakve barijere već postoje u Bukovačkoj ulici i Ulici Republike Austrije, ali na znatno kraćim dionicama. U jednom dužem tramvaju ujutro se vozi oko 200 ljudi. Kada bi svi oni sjeli u automobile, nastala bi kolona duga oko jednog kilometra. Za dva i pol tramvaja kolona bi se protezala cijelom dužinom Savske."
Na kraju je poručio: "Svi koji poštuju žute trake ispadaju glupani. Tome treba stati na kraj."
Radovi na postavljanju fizičkih barijera počinju noćas i trajat će četiri do pet noći, bez ometanja prometa.
Najavljena je i promjena pravila za taksiste.
"Nakon liberalizacije tržišta danas imamo oko 5000 registriranih taksija. Njihov ulazak u tramvajski koridor također znatno usporava javni prijevoz, zbog čega ćemo od idućeg tjedna zabraniti taksijima korištenje žutih traka na Savskoj", rekao je Tomašević.